Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ciekawe miasta

poleć na urlop, zwiedzaj i poznawaj Europę i Świat

New Delhi

New Delhi, obecna stolica Indii, choć jest osobnym miastem to jednak nie stanowi wydzielonego organizmu miejskiego. Łączy się ona z sąsiednimi dzielnicami Delhi i stanowi jakby dzielnicę kolejną. Położona jest w północnej części kraju, nad rzeką Jamuną. Można tu poruszać się autobusami, auto-rikszami oraz metrem, a port lotniczy im. Indiry Ganhi znajduje się niedaleko miasta.

Lot z Polski trwa ok 10,5 godziny.

Symbolem miasta jest wzorowana na paryskim Łuku Triumfalna Brama Indii. Znajduje się ona w centrum i ma aż 42 metry wysokości. Warto ją zobaczyć w nocy, bowiem wtedy jest pięknie oświetlona. Została ona wybudowana ku czci indyjskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej i III wojny afgańskiej.

Piękne zdjęcia miasta: https://www.pinterest.com/explore/delhi-india/

Najbardziej reprezentacyjnym bulwarem miasta jest Rajpath, na którym rok rocznie - 26 stycznia odbywa się parada z okazji Święta Republiki. Ciągnie się on od budynku Rashtrapati Bhavan - siedziby prezydenta Indii, przez Plac Zwycięstwa i Bramę Indii, aż do Stadionu Narodowego.

Najwyższy minaret w Indiach - Kutb Minar znajduje się w słynnym zespole zabytków - Kompleksie Kutb. Jest on zdobiony inskrypcjami oraz żłobieniami, a powstał z marmuru oraz czerwonego piaskowca. Wcześniej ów minaret znajdował się w meczecie, który powstał na przełomie XII i XIII wieku, a obecnie zachowały się jedynie jego ruiny. Będąc w Kompleksie Kutb warto również zobaczyć medresa Alaeddina Khilji oraz grobowiec.

Czerwony Fort to kolejne miejsce, którego nie sposób pominąć. To XVII-wieczny kompleks budowli obronnych położony nad Jamuną. Wato również zobaczyć Świątynię Lotosu, największą świątynię bahaistyczną w Indiach, a zarazem najbardziej oryginalną w Delhi.

Słynnym kompleksem jest także grobowiec Humajuna, który panował w XVI wieku, przedstawiający harmonijne połączenie sztuki perskiej i indyjskiej. Otoczony jest on pięknym ogrodem.

Warto też zajrzeć do Muzeum Narodowego, kompleksu świątyń hinduistycznyc Akshardham, czy obserwatorium astronomicznego. New Delhi jest niesamowitym miejscem, pełnym interesujących budynków. To perła Indii.

Template by TFJ Joomla Templates.

W górę