Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ciekawe miasta

poleć na urlop, zwiedzaj i poznawaj Europę i Świat

Nowy Jork

Nowy Jork

Tętniący życiem, kolorowy i pełny gwaru? Nowy Jork potrafi oczarować każdego turystę marzącego o podróży do miasta świata, które nigdy nie zasypia. To miejsce niezwykłe i magiczne, zdumiewające swoją różnorodnością, multikulturowością oraz nowoczesnym designem. Mnogość zabytków, oryginalna kultura nowojorczyków oraz życie nocne sprawiają, iż czas spędzony w tym największym pod względem ludności mieście w USA będzie obfitował w moc niezapomnianych przeżyć.

New York City znajduje się w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, położony jest na wybrzeżu oceanu Atlantyckiego i składa się z pięciu dzielnic: Bronksu, Brooklynu, Manhattanu, Queens oraz Staten Island. Miasto usytuowane jest na trzech wyspach: Manhattan, Staten Island oraz Long Island, co czyni je nietypowym na tle innych amerykańskich miejscowości. Zostało założone przez Holendrów w 1614 r. na wyspie Manhattan. Nadano mu wtedy nazwę Nowy Amsterdam. W 1664 r. miejscowość zdobyli Anglicy i nazwali ją Nowym Jorkiem.

Niesamowite zdjęcia Nowego Jorku: https://www.pinterest.com/DeskNet/new-york-city/

Planując wymarzone wakacje w jednym z pięknych miast świata, warto zastanowić się nad wycieczką właśnie tutaj. Nowy Jork sprawia, że nie da się o nim zapomnieć.  Przybywając tu, w pierwszej kolejności warto udać się na Times Square, czyli skrzyżowanie Siódmej Alei i Czterdziestej Pierwszej Ulicy, które stanowi jeden z głównych jego symboli. Na turystach miejsce to sprawia szczególne wrażenie nocą, gdy oświetlone jest kolorowymi neonami i reklamami. Zwiedzając Manhattan, nie można zapomnieć o Piątej Alei, jednej z najdroższych ulic świata, będącej odpowiednikiem paryskich Pól Elizejskich. To tutaj znajdują się siedziby słynnych domów mody, jak np. Prada, Guci, Versace czy Louis Vuitton. Spacerując po Piątej Alei, warto również dojść do Rockefeller Centre, czyli największego na świecie kompleksu budynków, który uznano za Narodowy Pomnik Historyczny. Kolejna atrakcja to ulica Wall Streat na Dolnym Manhattanie - siedziba Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Charakterystyczny dla metropolii jest wzniesiony w latach 1930-1931 najwyższy do dzisiaj wieżowiec - Empire State Building, liczący aż  443,2 m (ze szczytu wspaniała panorama miasta). Za znak rozpoznawczy Nowego Jorku  uchodzi także słynna Statua Wolności, zaprojektowana przez Frederica Augusta Bartholdiego - symbol przymierza pomiędzy narodem francuskim i amerykańskim, zawartego w XIX w. Budowla została wykonana we Francji przez Gustava Eiffela. Obecnie pomnik wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz National Register of Historic Places.

Przebywając w NY, warto także wybrać się na Brooklyn, do którego prowadzi długi Most Brooklyński, łączący tę dzielnicę z Manhattanem. Tu trzeba się udać na Green Point, zamieszkiwany w większości przez Polonię, stąd nieoficjalna nazwa ?Little Poland?. Wśród zabytków i miejsc godnych zwiedzenia na uwagę zasługują również: Central Park, Katedra św. Patryka, Wyspa Eblis oraz World Trade Centre Memorial. Nowy Jork to z całą pewnością jedno z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym miast w Stanach Zjednoczonych.

Template by TFJ Joomla Templates.

W górę